PROČ ? Miro Žbirka Revival

Na splnění svého dávného snu hrát a zpívat Mekyho písničky,jsem si musel nějaký ten čas počkat.Ikdyž se tento projekt v minulosti plánoval již vícekrát,stále se mi z různých časových důvodu nedařilo vytvořit dostačující prostor k samotné realizaci.Především tím rozhodujícím startovacím momentem začít s revivalem, byla u mne už postupně silná vzrůstající vnitřní potřeba opět více hrát a zpívat Mekyho písničky, na kterých jsem od mladých let vyrůstal a pocelou jeho dosavadní neustále překvapivě nápaditou tvorbou zůstal silně i nadále ovlivněn.Nejlépe bude , ale začít úplně od začátku.Skutečný příběh-“proč? Miro Žbirka revival“.

Vše se spustilo a nasměrovalo pro moji další muzikantskou dráhu, před více jak 30 lety velkým fandovstvým k Mekyho písničkám,kdy jsem ještě , jako žák základní školy poprvé z rádia uslyšel nádherné melodické skladby, které při prvním poslechu okamžitě zaujaly.Zarezonovaly další a opět další.Něco pro mne fantastického, rána z čistého nebe.Dodnes vzpomínám a nedá se zapomenout, jak úžasně melodicky ,nadčasově ty písničky zněly.V té době se mi,také zároveň podařilo zhlédnout i několik Mekyho důležitých vítězných televizních vystoupení. Byl to pro mne zlomový moment,definitivní rozhodnutí,směr cesty,kterou jsem chtěl jít.Doslova toho času u mne propukla absolutní Žbirkománie (viz.fotoarchiv). Automaticky začaly následovat pravidelné výlety vlakem z Moravy do Bratislavy, kde jsem ve všech možných obchodech a prodejnách hudebnin sháněl veškerý dostupný materiál a nahrávky, které kdy tehdy všechny mohl Meky natočit.

Ikdyž jsem , jako žák navštěvoval LŠU obor klavír a později akordeon, natolik mne Mekyho tvorba oslovila, že jsem se chtěl svému idolu a vzoru co nejvíce ve všech směrech podobat, jak po hlasové,tak i vizuální stránce.Neustálým prodejem starého železa a papíru ve sběrných surovinách jsem si něco našetřil a z vydělaných peněz tehdy zakoupil svou první vlastní vytouženou kytaru (španělku), na kterou jsem následně vylepil fotografii svého vzoru a jako samouk se začal na ní pilně učit hrát.Kytaru jsem si brával sebou snad úplně všude a jako posedlý hrával a zpíval převážně Mekyho repertoár,dostalo se to , tak daleko, až mě u nás známý a přátelé v té době začaly přezdívat a oslovovat Jirka-Žbirka.

Díky svému učitelovi hudební výchovy na základní škole, který mne v tomto směru hodně podporoval a fandil, jsem se začal zúčastňovat různých školních pěveckých akcí a soutěží.Kde se později úspěšně zadařilo s písničkou Ako obrázok. S místníma klukama jsem si dokonce založil vlastní vesnickou kapelu s názvem Limpus z odvozených převážně dvou názvů skupin Limit a Modus.Tady se začalo pomalu zakládat na tom, že jsem byl schopen si složit i svoji vlastní písničku.Písničky jsem si postupně schovával do šuplíku a nápady nahrával na magnetonové pásky. V té době vznikal první oficiální Fanklub Miroslava Žbirky,který byl pod patronátem Sigma Olomouc. Automaticky jsem se stal jeden z jeho prvních členů a rád se ujal funkce kronikáře. Psát o mém fantastickém a nezapomenutelném zážitku z druhého setkání členů FKMŽ, které se také konalo v Brně-Adamově, by bylo na dlouhou samostatnou kapitolu,tak jen malá živá vzpomínka: Na gramofonu se točí deska a místností se nesou nádherné melodie z čerstvě vydaného alba Miro-Giant Step.Nastalo netrpělivé očekávání na příjezd Mekyho, kde jsem měl poté nádhernou příležitost se poprvé osobně setkat a povídat si se svým vzorem.Rovněž bylo úžasné ho na vlastní oči a uši poprvé slyšet na živo hrát a zpívat, když nám všem členům na svoji kytaru vypálil svoje a Beatles hitovky.

Na základní škole jsem pak dlouho chodil s vyhrnutýma rukávama s Mekyho podpisem na předloktí své ruky.Z krásného vzpomínkového zážitku se mi podařilo zachytit a zachránit už jen několik časem zestárlých ,zežloutlých fotografií.

V mých 15 letech přišla nabídka hrát a zpívat do místní u nás dříve toho času velmi populárně známé a oblíbené kapely“Melodie“,zaměřená na široký žánrový repertoár. Byla to pro mne čest a zároveň, také velká škola hrát po boku odemne věkově některých starších, ale za to ostřílených zkušených muzikantů.
Získaných bohatých zkušeností hraním v této kapele,jsem později často využíval.Poděkování patří, také, mojí babičce a mému staršímu bratrovi, kteří mě finančně podpořili a zaplatili moji první elektrickou kytaru.Nadšeně jsem se mohl více zdokonalovat hraním na tento nástroj.Byl to krásný pocit hrát přes starý kotoučák, který byl tehdy použit, jako zesilovač ,ručně vyrobenou krabičku s bustrovým zvukem a pilně cvičit kytarová sóla.
Neustále jsem cítil potřebu se někde prosazovat, tak jsem se účastnil různých okresních soutěží amatérských zpěváků (viz.fotoarchiv),opět s Mekyho repertoárem, ale také už i s vlatními písničkami, které jsem měl uložené v šuplíku. Jasně se mi ve vzpomínce vybavuje soutěž amatérských zpěváků“Miroslavský klíč 1984“, moderujícího Ostravského herce Josefa Kobra, doprovodnou kapelu soutěžících “ Vanad “, já ještě s vypůjčenou školní kytarou, diplom a na LP desku Johnny Cash, za třetí místo s písní “ Mám čierny deň“.

Nastalo dlouhé období, kdy jsem už jako sólový kytarista a zpěvák procházel pravidelným častým hráváním s různými hudebními formacemi, převážně se zábavovým repertoárem. Občas se mi podařilo prosadit jednu, dvě písničky s Mekyho repertoáru. Byl jsem z toho unavený a šance na revival mizivá.


V posledních šesti letech jsem se zároveň ocitl ještě, také hrát ve skupině HOLLYWOOD Show band. Skvělá parta, jak techniků, tak i profesionálních špičkových muzikantů složená s členů Moravy a Vysočiny.Program show vystoupení obsahoval různé kostýmové imitace a parodie umělců světových jmen,gradující do poslední minuty kostýmovým Kiss show vystoupením , jinak dále prokládaná oldies muzikou.Mimo jiných jsem měl na vystupování i svůj vlastní Miro Žbirka kostým a šťastný zpíval biely kvet.


Jelikož skupina byla také pod uměleckou agenturou, měl jsem možnost hrávat po celém Česko-Slovensku , ale i v zahraničí. Najednou jsem se z vesnické tancovačky ocitl třeba na plese v Pražském Rudolfinu, který moderuje Jan Čenský a společně s námi vystupuje, Helena Zeťová, Abba revival a další, nebo Slovensko-Senec,na firemní akci, moderovanou Michalem Dočolomanským a v šatně se mimo jiné potkáte třeba s Janou Kirschner. Měl jsem to štěstí s kapelou procestovat hodně míst a zažít spoustu,takových krásných společných vystoupení.Následně byli později téměř skoro všichni původní členové Hollywoodu postupně nahrazeni muzikanty skupiny Codex. Bylo již nad moje očekávání jasně zřejmé, že se musí už něco stát. Neustálá potřeba,zvolnit, dělat to, co by mě vnitřně uspokojovalo a myšlenka na splnění si svého snu byla, tak silná, že jsem se v roce 2013 rozhodl oznámit odchod.

Najednou se mi otevřel prostor k naplnění a realizaci svého samostatného projektu.Opět , jen tak si vzít sebou kytaru a znovu, jako posedlý kdysi, začít všem a všude hrát a zpívat časem v paměti zaryté Mekyho písničky.Vytáhnout ze šuplíku vlastní skladby , jít je nazpívat,nahrát a natočit. Vytoužený sen mě nyní naplňuje štěstím a na všechno kladné,ale i záporné co bude následovat se strašně moc těším!…

Proto ! Miro Žbirka Revival